Artykuł

Jak dobrać ekran do projektora RBG

Ekrany do projektora RGBstore.pl

W związku z faktem, że zapotrzebowanie na projektory i rzutniki cały czas rośnie, liczba ich rodzajów także się zwiększa. Jednak czymże był by projektor bez odpowiedniego ekranu? Co prawda istnieją projektory, które potrafią wyświetlać jakościowo dobry obraz na różnokolorowych powierzchniach, ale są one bardzo drogie, a zwykłe projektory o cenach nie powodujących migreny potrzebują ekranu by to co wyświetlają było dobrze widoczne dla ludzkiego oka. Dlatego też ekrany do projektora występują pod nie jedną postacią. Oczywiście najczęściej spotykanymi są stacjonarne ekrany ścienno-sufitowe, które to zawieszone pod sufitem ładnie się rozwijają pokrywając całą ścianę, jednak kraina ekranów ma o wiele więcej do zaoferowania. W gronie stacjonarnych ekranów można też przykładowo znaleźć ekrany ramowe mogące być ciekawą dekoracją ściany. Ekrany do projektora występują też w formie przenośnej. Wśród nich często spotykane są egzemplarze zawieszane na trójnogu, gdyż łatwo je złożyć i przenieść, ale bywają także przenośne ekrany ramowe, których natura może i nie pozwala im na składanie się, ale za to dzięki zamontowanym kółkom łatwo jest je przetransportować z jednego miejsca do drugiego. Ekrany do projektora mają też oczywiście wiele różnych rozmiarów; od wielkoformatowych ekranów, jakie możemy zobaczyć na konferencjach wielkich koncernów, bo małe ekraniki, które zmieścilibyśmy we własnym pokoju. Innymi słowy, dla każdego znajdzie się coś miłego.

Tak jak istotne jest planowanie przestrzeni salonu, rozmieszczenia mebli, ustawienia kanapy z której będziemy mogli oglądać filmy, tak również istotne jest byśmy dobrali do ekranu odpowiednią powierzchnię projekcyjną. Pozwoli to nam na optymalne odwzorowanie wyświetlanego obrazu w naszych warunkach.

Jeżeli posiadamy pomieszczenie, które możemy zaciemnić podczas projekcji, powinniśmy zdecydować się na powierzchnię szarą, której właściwości pozwalają na uzyskanie lepszego kontrastu wyświetlanego obrazu. Dzięki temu możemy uzyskać efekt prawdziwego kina w domu.

W przypadku kiedy ekran montowany będzie w pomieszczeniu, gdzie niemożliwe jest zaciemnienie, należy wybrać powierzchnię białą, która dzięki swoim właściwościom może oferować doskonały obraz również w jaśniejszym pomieszczeniu. Ważne jest by w takiej sytuacji dobrać odpowiedni projektor o dużej jasności.

Kiedy pojawia się konflikt rozmieszczenia źródeł dźwięku, które umieszczone są lub będą bezpośrednio za rozwiniętą powierzchnią ekranu, zastosowanie znajduje powierzchnia przepuszczająca dźwięk. Stosowana również w tradycyjnych kinach, gdzie źródło dźwięku umieszczone jest bezpośrednio za ekranem.

Instalacje w dużych przestrzeniach, czy podczas eventów, gdzie projektor musi znajdować się za ekranem wymuszają użycie powierzchni projekcyjnych do projekcji wstecznej. Wtedy źródło światła znajduje się z tyłu ekranu. Powierzchnie takie również posiadają doskonałe parametry wyświetlanego obrazu.

Po wybraniu odpowiedniej powierzchni, ważne jest by pamiętać żeby zamówić ekran z czarną ramką, która ułatwia kalibrację projektora i znacząco poprawia kontrast wyświetlanego obrazu.